Cetirizin - návod k použití, recenze, analogy a formy uvolňování (10 mg tablety, kapky, sirup) léku k léčbě kopřivky, senné rýmy a dalších projevů alergií u dospělých, dětí a těhotenství. Složení

Výživa

V tomto článku si můžete přečíst pokyny pro používání léku Cetirizine. Poskytuje zpětnou vazbu od návštěvníků webu - spotřebitelů tohoto léku, jakož i názory lékařských specialistů na používání cetirizinu v jejich praxi. Velkou žádostí je aktivní přidání vašich recenzí o daném léku: lék pomohl nebo nepomohl zbavit se nemoci, jaké komplikace a vedlejší účinky byly pozorovány, případně nebyly oznámeny výrobcem v anotaci. Analogy cetirizinu v přítomnosti dostupných strukturních analogů. Použití k léčbě kopřivky, senné rýmy a jiných projevů alergií u dospělých, dětí, jakož i během těhotenství a laktace. Složení léku.

Cetirizin je kompetitivní antagonista histaminu, metabolit hydroxyzinu, blokuje H1-histaminové receptory. Zabraňuje vývoji a usnadňuje průběh alergických reakcí, má antipruritický a antiexudativní účinek. Ovlivňuje časné stádium alergických reakcí, omezuje uvolňování zánětlivých mediátorů v pozdním stádiu alergické reakce, snižuje migraci eosinofilů, neutrofilů a bazofilů. Snižuje propustnost kapilár, zabraňuje rozvoji otoku tkáně, uvolňuje křeče hladkých svalů.

Eliminuje kožní reakci na zavádění histaminu, specifických alergenů a ochlazování (se studenou kopřivkou).

Prakticky žádné anticholinergní a antiserotoninové účinky. V terapeutických dávkách prakticky nezpůsobuje sedativní účinek. Nástup účinku po jedné dávce 10 mg cetirizinu - po 20 minutách (u 50% pacientů) a po 60 minutách (u 95% pacientů) trvá déle než 24 hodin. Po přerušení léčby přetrvává účinek až 3 dny.

Složení

Cetirizin dihydrochlorid + pomocné látky.

Farmakokinetika

Rychle se vstřebává z trávicího traktu. Jídlo nemá vliv na rozsah absorpce (AUC), ale prodlužuje dobu k dosažení Cmax o 1 hodinu a snižuje hodnotu Cmax o 23%. V malém množství je metabolizován v játrech O-dealkylací za vzniku farmakologicky inaktivního metabolitu (na rozdíl od jiných blokátorů receptoru H1-histaminu metabolizovaných v játrech systémem cytochromu P450). Neakumuluje se. 2/3 léčiva se vylučují ledvinami nezměněné a asi 10% střevy. Proniká do mateřského mléka.

Indikace

  • sezónní a trvalá alergická rinitida a konjunktivitida (svědění, kýchání, rinorea, slzení, hyperémie spojivek);
  • kopřivka (včetně chronické idiopatické kopřivky);
  • senná rýma (senná rýma);
  • svědění
  • angioedém (Quinckeho edém);
  • pruritické alergické dermatózy (včetně atopické dermatitidy, neurodermatitidy).

Uvolněte formuláře

10 mg potahované tablety.

Kapky pro orální podání.

Návod k použití a dávkování

Dospělým a dospívajícím nad 12 let se doporučuje, aby užili 10 mg (1 tableta) cetirizinu, nejlépe večer.

Děti ve věku od 6 do 12 let s hmotností nižší než 30 kg, 5 mg (1/2 tablety) večer; s tělesnou hmotností vyšší než 30 kg - 10 mg (1 tableta) večer. Je možné užít 5 mg (1/2 tablety) 2krát denně (ráno a večer).

Dospělým a dospívajícím nad 12 let se doporučuje užívat 10 mg (10 ml (2 kopečky)) cetirizinu, nejlépe večer.

Děti ve věku 2 až 12 let s hmotností menší než 30 kg jsou předepsány 5 ml (1 odměrka); s tělesnou hmotností vyšší než 30 kg - 10 ml (2 odměrky) večer. Je možné užít 5 ml (1 odměrka) 2krát denně (ráno a večer).

Dospělým a dospívajícím nad 12 let se doporučuje, aby užili 10 mg (20 kapek) cetirizinu, nejlépe večer..

U dětí ve věku 1–2 let je léčivo předepsáno 2,5 mg (5 kapek) 2krát denně; ve věku 2-6 let - 2,5 mg (5 kapek) 2krát denně (ráno a večer) nebo 5 mg (10 kapek) večer; ve věku 6-12 let - 5 mg (10 kapek) 2krát denně (ráno a večer) nebo 10 mg (20 kapek) večer.

Pacienti se selháním ledvin by měli doporučenou dávku snížit dvakrát.

V případě zhoršené funkce jater musí být dávka zvolena individuálně, zvláště pečlivě - při současném selhání ledvin.

Starší pacienti s normální funkcí ledvin nevyžadují úpravu dávky.

U sezónní alergické rýmy je trvání léčby u dospělých obvykle od 3 do 6 týdnů a při krátkodobé expozici alergenu postačuje podání během 1 týdne. Trvání léčby u dětí starších 6 let je od 2 do 4 týdnů a při krátkodobé expozici alergenu stačí podání do 1 týdne.

Tablety se užívají perorálně, bez ohledu na jídlo, bez žvýkání a pití s ​​dostatečným množstvím tekutiny, nejlépe večer.

Vedlejší účinek

  • suchá ústa
  • dyspepsie;
  • bolest hlavy;
  • ospalost;
  • únava
  • závrať;
  • buzení;
  • migréna;
  • vyrážka;
  • angioedém;
  • kopřivka;
  • svědicí pokožka.

Kontraindikace

  • závažné onemocnění ledvin;
  • těhotenství;
  • kojení (kojení);
  • přecitlivělost na lék.

Těhotenství a kojení

Lék je kontraindikován v těhotenství. V případě potřeby by o ukončení kojení mělo být rozhodnuto o určení léku během kojení.

Použití u starších pacientů

Používejte opatrně u starších pacientů.

Použití u dětí

Lék ve formě kapek pro orální podání je určen dětem starším než 1 rok.

Sirupový přípravek je určen dětem starším 2 let.

Lék ve formě tablet je určen dětem starším 6 let.

speciální instrukce

Současné užívání léků, které tlumí centrální nervový systém, se nedoporučuje..

Na pozadí užívání drogy by se neměl používat ethanol (alkohol).

Při předepisování léku pacientům s diabetes mellitus je třeba mít na paměti, že 1 tableta odpovídá méně než 0,01 XE, 10 ml sirupu (2 kopečky) obsahuje 3,15 g sorbitolu (800 mg fruktózy), což odpovídá 0,026 XE.

Vzhledem k obsahu glycerolu, propylenglykol, methyl 4-hydroxybenzoát, propyl 4-hydroxybenzoát v sirupu, bolesti hlavy, gastrointestinální poruchy, bronchospasmus, kopřivka jsou možné při užívání léku ve vysokých dávkách.

Vliv na schopnost řídit vozidla a kontrolní mechanismy

Během doby užívání léku je nutné zdržet se provádění potenciálně nebezpečných činností, které vyžadují zvýšenou koncentraci pozornosti a rychlost psychomotorických reakcí.

Léková interakce

Nebyla prokázána klinicky významná interakce cetirizinu s jinými léčivy.

Společné užívání s theofylinem (v dávce 400 mg za den) vede ke snížení celkové clearance cetirizinu (kinetika theofylinu se nemění).

Analogy drogy Cetirizine

Strukturální analogy účinné látky:

  • Alerza;
  • Allertec;
  • Zincet;
  • Zirtek;
  • Zodak
  • Letizen;
  • Parlazin;
  • Cetirizin Hexal;
  • Cetirizine Teva;
  • Dihydrochlorid cetirizinu;
  • Cetirinax;
  • Cetrin.

Analogy pro terapeutický účinek (léky pro léčbu kopřivky):

  • Allerfex;
  • Asmoval 10;
  • Astemizol;
  • Burlicort
  • Vero Loratadin;
  • Hydrokortison;
  • Histaglobin;
  • Histalong;
  • Histafen;
  • Decortin;
  • Dexamethason;
  • Zadit;
  • Zirtek;
  • Zodak
  • Chlorid vápenatý;
  • Kenacort
  • Kestine
  • Clargotil;
  • Claridol;
  • Clarisens;
  • Claritin;
  • Clarifer;
  • Klarotadin;
  • Klemastin;
  • Xizal;
  • Lomilan;
  • Loratadin;
  • Lordestine;
  • Lorinden;
  • Mibiron;
  • Nobrassite;
  • Oxycort;
  • Parlazin;
  • Prednison;
  • Primalan;
  • Rivtagil;
  • Synoderm;
  • Soventol;
  • Suprastin;
  • Suprastinex;
  • Tavegil;
  • Telfast;
  • Tirlor;
  • Tranexam;
  • Trexil;
  • Fenistil;
  • Fenkarol;
  • Fortecortin;
  • Hilak forte;
  • Celeston;
  • Cetirinax;
  • Tsetrin;
  • Erolin.

Cetirizine

Cetirizin je blokátor antihistaminika, histamin H1 receptoru.

Léčba druhé generace vám umožňuje zmírnit příznaky charakteristické pro alergickou reakci a zabránit jejímu rozvoji. Existuje seznam kontraindikací pro použití.

Přecitlivělost na cetirizin se prakticky nenachází. Lék byl úspěšně použit jak v rámci monoterapie, tak při komplexní léčbě alergických onemocnění. Dobře to funguje u antibakteriálních a antimykotik. Jeho použití v pediatrické praxi u dětí starších 6 let je povoleno. Starší pacienti berou lék obecně: snížení dávky není nutné (podléhá normální funkci ledvin).

Pacienti se středním až těžkým selháním ledvin vyžadují snížení dávky.

Léková forma

Lék je k dispozici ve třech lékových formách:

  1. Tablety. Mají podlouhlý tvar, bílou barvu.
  2. Kapky pro orální podání. Bez zápachu a bezbarvé.
  3. Sirup (nejvýhodnější forma pro děti). Průhledná kompozice ochucená banánem.

Optimální lékovou formu stanoví ošetřující lékař v konkrétním případě pro konkrétního pacienta.

Popis a složení

Jedna tableta léčiva obsahuje 10 mg cetirizin dihydrochloridu. Pomocnými složkami jsou:

  • monohydrát laktózy;
  • mikrokrystalická celulóza;
  • oxid titaničitý;
  • koloidní oxid křemičitý;
  • stearát hořečnatý.

Lék ve formě kapek obsahuje 10 mg cetirizin dihydrochloridu na 1 ml kompozice. Mezi seznam pomocných složek patří následující sloučeniny:

  • octan sodný trihydrát;
  • kyselina benzoová;
  • propylenglykol;
  • glycerol;
  • destilovaná voda.

Perorální sirup obsahuje 1 mg cetirizin dihydrochloridu v 1 ml lékové kompozice. Dalšími složkami jsou takové sloučeniny:

  • glycerol;
  • sacharin sodný;
  • příchuť banánů;
  • sorbitol;
  • octová kyselina;
  • octan sodný;
  • propylenglykol.

Co pomáhá cetirizinu?

Lék Cetirizin je předepisován pacientům k zastavení a prevenci klinických projevů alergické reakce v následujících stavech:

  • alergická rýma;
  • svědění kůže dermatitidou, včetně atopické dermatitidy;
  • angioedém;
  • rýma způsobená kvetoucími rostlinami, bylinkami, květem;
  • alergická konjunktivitida;
  • kopřivka, včetně idiopatické a alergické;
  • senná rýma;
  • alergická reakce na ultrafialové paprsky;
  • kousnutí hmyzem a otok kůže na pozadí kousnutí.

Lék může být také předepsán pacientům, kteří jsou náchylní k rozvoji alergických reakcí na léky, například antibiotika, sirupy proti kašli a další.

farmaceutický účinek

Konkurenční histaminový antagonista, metabolit hydroxyzinu, blokuje H1-histaminové receptory. Zabraňuje vývoji a usnadňuje průběh alergických reakcí, má antipruritický a antiexudativní účinek. Ovlivňuje časné stádium alergických reakcí, omezuje uvolňování zánětlivých mediátorů v „pozdním“ stádiu alergické reakce, snižuje migraci eosinofilů, neutrofilů a bazofilů. Snižuje propustnost kapilár, zabraňuje rozvoji otoku tkáně, uvolňuje křeče hladkého svalstva.

Eliminuje kožní reakci na zavádění histaminu, specifických alergenů a také na chlazení (se studenou kopřivkou). Snižuje histaminem indukovaný bronchospasmus při mírném astmatu. Prakticky žádné anticholinergní a antiserotoninové účinky. V terapeutických dávkách prakticky nezpůsobuje sedativní účinek. Nástup účinku po jedné dávce 10 mg cetirizinu - 20 minut (u 50% pacientů) a po 60 minutách (95% pacientů) trvá déle než 24 hodin.

Na pozadí průběhu léčby se tolerance k antihistaminickému účinku cetirizinu nevyvíjí. Po ukončení léčby účinek přetrvává až 3 dny.

Používejte během těhotenství během kojení

Studie a klinická hodnocení léku Cetirizin a jeho účinky na těhotenství a vývoj plodu nebyly provedeny. Vzhledem k nedostatku informací o bezpečnosti tablet pro matku a plod není lék Cetirizin předepsán těhotným ženám..

Aktivní účinná látka tablet se vylučuje do mateřského mléka a může pronikat do těla dítěte, proto léčivo Cetirizin není kojícím matkám předepisováno. V případě potřeby se doporučuje kojení matky vyřešit problém ukončení kojení.

Cetirizin: návod k použití

Lék, který neutralizuje symptomy alergie, má tři formy:

Tablety

Bílé pilulky, protáhlý tvar. Jedna tableta obsahuje 10 mg účinné látky (cetirizin). Tablety jsou baleny v blistrech po 7 až 10 kusech..

Pro zmírnění příznaků alergie na cetirizin jsou předepsány následující dávky:

  • Dospělí a dospívající od 12 let - 1 tableta (10 mg) jednou, nejlépe odpoledne;
  • Děti od 6 do 12 let s tělesnou hmotností menší než 30 kilogramů - 1/2 tablety (5 mg) odpoledne;
  • Děti vážící více než 30 kilogramů - 1 tableta je předepsána na noc nebo 1/2 tablety 2krát denně.

Tablety by měly být užívány bez žvýkání, bez ohledu na konzumaci jídla, pít hodně tekutin.

Kapky

1 ml čirých bezbarvých kapek obsahuje 10 mg cetirizinu. K dispozici v lahvi - kapátko 20 a 10 ml.

  • Děti od jednoho roku do 2 let - 5 kapek (2,5 mg) 2krát denně;
  • Od dvou let do 6 - 5 kapek (2,5 mg) ráno a večer. Je možná jedna dávka 10 kapek (5 mg) v noci;
  • Od 6 do 12 let - 10 kapek (5 mg) ráno a večer nebo 20 kapek (10 mg) večer;
  • Dospělí pacienti, stejně jako adolescenti starší 12 let, mohou užívat cetirizin v dávce 20 kapek (10 mg) večer;
  • U pacientů se selháním ledvin je doporučené dávkování sníženo na polovinu. Je zvláště důležité zvolit správnou dávku léku v případě selhání jater a ledvin..

Sezónní projevy alergické rýmy vyžadují terapeutickou léčbu tři až šest týdnů. U krátkodobých alergických příznaků lze léčbu zkrátit na jeden týden. Léčebný kurz pro děti od 6 let je určen pro 2-4 týdny. Mírnější alergie může snížit příjem léků na jeden týden..

Cetirizin by měl být skladován v suché místnosti při teplotě ne vyšší než 18–20 stupňů po dobu nejvýše 3 let.

Kapky po otevření lahvičky se nedoporučují používat déle než 6 měsíců.

Sirup, po otevření nelze skladovat déle než 3 měsíce.

Sirup

Pro vnitřní použití je předepsán průhledný a bezbarvý, s chutí a vůní banánů. 1 ml obsahuje v 1 mg účinné látky. Sirup se nalije do lahví z tmavého skla o objemu 150 ml. nebo 75. Součástí je dávkovací lžíce.

Doporučené dávky:

  • Dospělí a dospívající od 12 let - 10 ml-10 mg (2 měřené dávky) v noci;
  • Děti ve věku 2 až 12 let, jejichž hmotnost je menší než 30 kilogramů - 5 ml (1 dávka);
  • Děti vážící více než 30 kilogramů - 10 ml (2 dávky) v noci. Možné dvojité použití -1 dávkovací lžíce (5 ml).

Kontraindikace

Použití cetirizinu je kontraindikováno v následujících případech:

  • těhotenství a kojení;
  • přecitlivělost;
  • závažné onemocnění ledvin.

Podle pokynů by měl být cetirizin předepsán opatrně starším lidem, protože u této kategorie pacientů je možné snížení glomerulární filtrace. Kromě toho je třeba postupovat opatrně v případě jmenování léku v případě chronické pyelonefritidy střední a těžké fáze..

Lék ve formě kapek je určen pro děti od jednoho roku věku. Ve formě sirupu lze lék užívat u dětí starších dvou let. Doporučuje se předepisovat tablety od sedmi let.

Během užívání cetirizinu se nedoporučuje užívat léky, které tlumí centrální nervový systém a také ethanol.

Vedlejší účinek

Podle recenzí může cetirizin způsobit následující nežádoucí účinky:

  • Alergické reakce: kopřivka, kožní vyrážka, angioedém, svědění.
  • CNS: ospalost, závratě, bolesti hlavy, migréna, neklid, únava.
  • Trávicí systém: dyspepsie, sucho v ústech.

Pozitivní recenze o cetirizinu naznačují, že hlavně léčivo je pacienty dobře tolerováno. Vedlejší účinky jsou obvykle přechodné..

Předávkovat

Nadměrné užívání výše uvedeného léku může vyvolat vývoj následujících příznaků:

  • ospalost,
  • zpoždění,
  • zadržování moči,
  • obecná slabost,
  • bolest hlavy,
  • tachykardie,
  • únava a podrážděnost.

Interakce

Interakce s cimetidinem, erytromycinem, ketokonazolem, diazepamem, azithromycinem nebyly nalezeny. Aplikace s theofylinem vede ke snížení clearance cetirizinu. Myelotoxická léčiva zvyšují hematotoxicitu cetirizinu. Při užívání léků, které tlumí centrální nervový systém, je třeba postupovat opatrně..

Lék zvyšuje účinky alkoholu, takže jeho užívání není během léčby tímto lékem přípustné. Používání cetirizinu by mělo být ukončeno tři dny před alergickými testy.

speciální instrukce

S extrémní opatrností je cetirizin předepisován lidem trpícím středně až těžkou chronickou pyelonefritidou..

Během léčby cetirizinem by se neměly užívat etanol a CNS.

Recenze Cetirizine

Z čeho jsou tablety cetirizinu? Jedná se o antialergický (antihistaminický) lék druhé generace, který má rychlý nástup účinku a jeho dlouhé trvání. Použití léku je odůvodněné v případech, kdy je nutná dlouhodobá léčba alergických onemocnění: chronická kopřivka, celoroční rýma.

Jeho charakteristickým rysem je vysoká schopnost proniknout kůží, proto je účinný při kožních projevech alergií - atopická dermatitida, kopřivka, vyrážky alergické geneze. Ze všech léků druhé generace se u dětí od 6 měsíců používá pouze cetirizin.

Vysoká afinita k histaminovým H1 receptorům minimalizuje vedlejší účinky. Podle pacientů ani dlouhodobé užívání léku nezpůsobilo sucho v ústech, nosu nebo zácpu. Řada léků v této skupině má kardiotoxický účinek a Cetirizin, Ebastin, Loratadin, Akrivastin takový účinek nemají..

Recenze o přípravku Cetirizine Hexal jsou pozitivní, pacienti zaznamenávají jeho účinnost, a co je nejdůležitější, různé formy uvolňování. Rodiče zaznamenávají velkou přijatelnost této drogy pro děti ve formě kapek. Lékárna má velký výběr lékových forem se stejnou účinnou látkou. Kapky cetirizin hydrochloridu se vyrábějí pod názvy Zirtek, Zodak, Pralazin a Zerinal, Cetrin, Zincet se vyrábějí ve formě sirupu, což dále rozšiřuje možnosti jejich použití. S tím vším se lék považuje za lék se sedativním účinkem (o Amertilu to nelze říci), což omezuje jeho použití.

Analogy Cetirizine

Pokud je cetirizin neúčinný nebo pokud existují kontraindikace tohoto léku, léky podobné účinkům se předepisují za různé ceny. Tyto zahrnují:

  1. Zirtek. Zabraňuje vývoji alergií, usnadňuje jeho průběh. Má antiexudativní, antipruritický účinek.
  2. Zodak. Antialergický lék 2 generací s hlavní látkou cetirizin dihydrochlorid. Podle návodu k použití nezpůsobuje ospalost nebo sedativní účinky na tělo.
  3. Ceser. Léčivou látkou je levocetirizin. Tablety jsou indikovány na akutní zánět spojivek, atopickou dermatitidu, angioedém, alergickou rýmu..

Cetirizine cena

Tento lék si můžete koupit v jakékoli lékárně. Cena závisí na výrobci. Cena tablet Cetirizine Teva od 94 do 137 rublů. Pro děti je forma uvolnění výhodnější - kapky. Cena kapek Cetirizine Hexal je 223-252 rublů. Stejná farmaceutická společnost také vyrábí tabletovou formu.

V lékárenské síti je také ruský cetirizin Vertex, z toho 20 tablet lze zakoupit za 80 - 116 rublů. Tato léčiva obsahují účinnou látku hydrochlorid cetirizanu.

Síť lékáren představuje přípravky obsahující cetirizin dihydrochlorid: Cetrin (239-263rub) a Amertil, které nemají sedativní účinek.

Dovolená a podmínky skladování

Tablety Cetirizinu se prodávají v lékárnách bez lékařského předpisu. Doporučuje se uchovávat lék mimo dosah dětí při teplotě nejvýše 25 stupňů. Doba použitelnosti tablet od data výroby je 2 roky, neužívejte perorálně po uplynutí doby použitelnosti.

Kapky cetirizinu pro děti

U malých dětí se často mohou vyskytnout různé alergické reakce. Pro léčbu v takových situacích se používají speciální prostředky, z nichž jeden je cetirizin. Složení léčiva Cetirizin obsahuje hlavní látku, která má přímý účinek, cetirizin dihydrochlorid. Tento léčivý přípravek patří do antihistaminické skupiny antialergické orientace.

Obecné informace o droze

Kapky pro děti Cetirizin produkuje známou společnost Ozone. Účinkem těchto kapek je zabránit alergickým reakcím u dítěte. Forma uvolňování je pro rostoucí organismus velmi výhodná, protože má minimum nežádoucích účinků.

Lék v kapkách je schválen pro použití od 6 měsíců věku.

Roztok léčiva je bezbarvá transparentní kapalina, která se někdy stává s hnědým nádechem. Roztok má charakteristický zápach..

Cetirizin blokuje receptory, které reagují na histamin, aktivní složku, která se tvoří v době alergických stavů. Lék se díky svým vlastnostem rychle vyrovná s alergickými příznaky: svědění, rýma, zarudnutí, otok, erytém atd..

Kapky jsou zvláště účinné v počátečním stádiu reakcí, kdy účinek alergenu právě začal. Ale i v pozdním stádiu nemoci může být cetirizin účinný. Díky tomu dochází ke snížení otoků a relaxaci hladkých svalů.

Formuláře pro složení a uvolnění

  1. Hlavní látka: cetirizin dihydrochlorid, 10 mg.
  2. Pomocné složky tohoto léčiva: methylparahydroxybenzoát, 1,35 mg, propylparahydroxybenzoát, 0,15 mg, glycerol, 250 mg, propylenglykol, 350 mg, sacharin sodný, 10 mg, trihydrát octanu sodného, ​​10 mg, kyselina octová, 0,53 mg, voda, do 1 ml.

Lék je vydáván v lékárnách bez lékařského předpisu. Droga je k dispozici v různých formách:

  1. Bílé kulaté tablety, které mají filmový potah. Jejich tvar je bikonvexní. Každá tableta váží 10 mg v každém balení po 7 nebo 10 kusech.
  2. Čirý roztok ve formě kapek neobsahuje nečistoty ani sediment. 1 ml obsahuje 10 mg hlavní látky. Roztok obsahuje kapací lahvičku z tmavého skla, z nichž každá obsahuje 10 nebo 20 mg léčiva.
  3. Sirup, tekutina je bezbarvá a průhledná, voní jako zralý banán. 1 ml tekutiny také obsahuje 10 mg účinné látky. Lahve jsou vyrobeny z tmavého skla, dodávají se v 75 nebo 150 ml, v každém balení je odměrka.

Indikace pro použití

Kapky cetirizinu jsou indikovány pro dospělé a děti od 6 měsíců věku, aby zmírnily následující příznaky:

  1. S alergickou rinitidou a konjunktivitidou po celý rok a sezónním směrem, s nosními a očními poruchami.
  2. Odstranění svědění, kýchání, nosní kongesce, sekrece hlenu, slzení a zarudnutí spojivky.
  3. V přítomnosti příznaků idiopatické a chronické kopřivky.
  4. V přítomnosti dermatitidy a dermatóz, které jsou doprovázeny svěděním a zarudnutím. Nejběžnějšími onemocněními u dětí jsou neurodermatitida a atopická dermatitida..

U dětí od 6 měsíců do 1 roku by se léky měly zobrazovat pouze podle pokynů lékaře.

Kontraindikace a možné vedlejší účinky

Tento léčivý přípravek je kontraindikován pro použití u následujících kategorií dětí:

  1. Pokud má dítě nesnášenlivost s některými složkami drogy: cetirizin, hydroxyzin, jakékoli deriváty piperazinu a další látky.
  2. V přítomnosti konečného selhání ledvin.
  3. Věk dítěte je až 6 měsíců, protože neexistují žádné výzkumné údaje o tomto věku dětí.

U dospělých je tento lék u žen v těhotenství kontraindikován.

Nežádoucí účinky se vyskytují velmi zřídka, obecně děti snášejí kapky Cetirezinu dobře. Nejčastěji se následující reakce liší od reakcí na léčivo:

  1. Bolest hlavy.
  2. Ospalost.
  3. Suchá ústa.
  4. Bolest břicha.
  5. Průjem.
  6. Nervové poruchy.
  7. Rýma atd.

Pokud jsou tyto nežádoucí účinky přítomny, je třeba přerušit používání kapek Cetirezinu a lékař by měl být informován o stavu dítěte..

Podobné příznaky se mohou objevit při předávkování lékem. V takovém případě je nutné dítě co nejdříve prokázat lékaři. Hlavními akcemi jsou odebírání sorbentů, opláchnutí žaludku a poskytnutí odpočinku pacientovi.

Jak brát a dávat dětem

Kapky jsou indikovány pro perorální podání. Musí být rozpuštěny ve vodě, můžete okamžitě kapat do lžíce. Je odebráno tolik vody, kolik může dítě spolknout najednou. Roztok se odebere ihned po přípravě..

Pokud je dítě starší než 12 let, dávka se vypočítá následovně: večer 10 mg léku, což odpovídá 20 kapkám.

Od 1 do 2 let denně budete potřebovat 2 dávky 5 kapek léku.

Děti ve věku 2–6 let mají stejnou dávku 5 kapek dvakrát denně, ráno a před spaním. Nebo pouze večer, ale pak se podává 5 mg, což odpovídá 10 kapkám.

Děti ve věku 6-12 let by měly užívat 10 kapek drogy dvakrát denně. Nebo jen večer, 20 kapek.

Ošetřující lékař bude moci upravit dávku se zaměřením na zdravotní stav dítěte. V případě problémů s ledvinami se dávka léčiva sníží na polovinu.

Je-li expozice alergenu krátkodobá, pak průběh užívání Cetirizinu nebude delší než 7 dnů. Pokud se vyskytne sezónní alergie ve formě rýmy, mohou děti do 12 let potřebovat léčbu po dobu 1 měsíce. Pro děti od 12 let a pro dospělé může být kurz prodloužen až na 6 týdnů.

speciální instrukce

Při užívání léku je nutné omezit činnosti, které vyžadují koncentraci zvýšené pozornosti a rychlosti reakce.

U dětí mladších než 1 rok by měla být v některých situacích věnována zvláštní pozornost skutečnosti, že složky cetirizinu působí depresivně na centrální nervový systém:

  1. Pokud matka během těhotenství užívala drogy nebo kouřila.
  2. Pokud žena porodila dítě, které bylo velmi mladé, je to před 19 lety.
  3. Pokud je dítě v místnosti, kde dospělí zneužívají kouření.
  4. Pokud dítě spí lícem dolů.
  5. Předčasně narozené děti nebo děti s nízkou porodní hmotností.
  6. Pokud byly předepsány další léky potlačující centrální nervový systém.

Analogy drogy

Následující léky jsou analogy, které působí na organismus a na léčivou látku cetirizin:

Ve svém účinku existují léky podobné, ale s různým složením:

Závěr

Přestože je lék vydáván v lékárnách bez lékařského předpisu, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem. To platí zejména pro užívání drogy malými dětmi, protože nežádoucí účinky nejsou vyloučeny a mohou nepříznivě ovlivnit stav dítěte..

Kapky "Cetirizine" pro děti: návod k použití

Při léčbě alergických reakcí u dětí se nejčastěji používají antihistaminika druhé generace, protože je méně pravděpodobné, že způsobí vedlejší účinky a nevyvolávají závislost. Jedním z nich je ruská droga "Cetirizine", kterou vyrábí společnost "Ozone".

Pro malé pacienty je zvláště vhodné použít tekutou formu takového léku - kapky. Aby léky pomohly dítěti rychle se zbavit nepříjemných symptomů nebo zabránit alergii, měli byste vědět, kdy je takový lék předepsán dětem a v jakých dávkách se používá.

Formulář vydání

"Cetirizin" v tekuté formě je čirý roztok, který se nalije do lahví po 10 nebo 20 mililitrech. Aby nedošlo k poškození, je láhev vyrobena z tmavého skla a pro snadné vypouštění je víko vyrobeno ve formě kapátka. Samotné řešení je obvykle bezbarvé, ale může být trochu nahnědlé. Vůně této drogy je charakteristická a chuť kapek je trochu sladká, takže většina dětí je bere bez problémů.

Složení

Účinná látka "Cetirizine" v kapkách má stejný název a je přítomna ve formě dihydrochloridu. Jeho množství v 1 mililitru roztoku je 10 mg a v jedné kapce asi 0,5 mg (v 10 kapkách bude 5 mg). Lék navíc obsahuje propylenglykol, sacharin sodný, kyselinu octovou, glycerol a některé další složky, které zabraňují jeho poškození a umožňují vám zůstat v tekutině.

Provozní princip

„Cetirizin“ má schopnost blokovat histaminové receptory - účinnou látku, která se uvolňuje během alergických reakcí. Kontaktováním receptorů místo toho lék zabraňuje rozvoji alergií nebo pomáhá rychle eliminovat jeho příznaky - svědění, otoky, vyrážky, erytém, výtok z nosu atd..

"Cetirizin" vykazuje dobrou účinnost v počátečním stádiu reakce na alergen, když se teprve začalo uvolňování histaminu. Kapky nejsou o nic méně účinné v pozdním stádiu, protože jsou schopny omezit buněčnou migraci a vaskulární permeabilitu, v důsledku čehož otok ustupuje a hladké svaly se uvolňují.

Terapeutický účinek po užití léku je poměrně dlouhý - začíná se objevovat přibližně 20 minut po podání a trvá 24 hodin nebo déle (čím mladší dítě, tím kratší poločas cetirizinu). Závislosti na těchto kapkách nejsou zaznamenány a po zrušení zůstává jejich účinek ještě několik dní.

Většina léků je vylučována ledvinami, takže onemocnění ledvin může tento proces ovlivnit a lék je často předepisován v menších dávkách..

Indikace

Kapky „cetirizinu“ se používají k eliminaci různých alergických příznaků, včetně kýchání, slzení, svědění, vyrážky, nazálního přetížení atd. Léčba je žádaná a pokud chcete zabránit rozvoji klinických projevů s vysokým rizikem kontaktu s alergenem, například během období květu rostlin s alergií na pyl u dítěte.

Lék je předepsán dětem s:

  • alergická rýma;
  • kopřivka;
  • atopická dermatitida;
  • alergická konjunktivitida;
  • Quinckeho edém;
  • silné svědění, například s planými neštovicemi;
  • mírné astma.

Od jakého věku jsou předepisovány pro děti?

Kapky „cetirizinu“ jsou kontraindikovány u malých pacientů v prvních 6 měsících života. Dítě mladší než jeden rok od šesti do dvanácti měsíců smí podávat drogu pouze podle předpisu lékaře a pod dohledem odborníka. Pokud je malému pacientovi 6 let, můžete přejít na užívání tablet, protože je to často pohodlnější (mají malou velikost a denní dávka je jedna tableta), ale v případě potřeby mohou pacienti ve věku 6–12 let užívat Cetirizin v kapkách a starší dospívající.

Kontraindikace

Lék se nepoužívá, pokud má dítě přecitlivělost na cetirizin nebo nesnášenlivost na jakoukoli neaktivní složku kapek. V případě selhání ledvin se lék podává opatrně, což snižuje dávkování nebo četnost kapek.

Kontrola u lékaře je nutná také při používání cetirizinu u dětí se zvýšeným rizikem záchvatů, například pokud je malému pacientovi diagnostikována epilepsie.

Vedlejší efekty

Lékaři i rodiče hodnotí lékovou toleranci jako dobrou. Příležitostně však „Cetirizin“ vyvolává bolesti hlavy, ospalost, sucho v ústech, bolesti břicha, nervózní agitaci, průjem, výtok z nosu a další negativní jevy. Pokud se objeví takové nebo jiné vedlejší příznaky, doporučuje se upustit od používání kapek a ohlásit reakci dítěte na lék ošetřujícímu lékaři.

Návod k použití

Lék se podává bez ohledu na čas jídla 1-2krát denně - lék se užívá v plné denní dávce večer nebo počet předepsaných kapek denně se rovnoměrně rozdělí na dvě dávky. „Cetirizin“ lze jednoduše nakapat do lžíce a nechat dítě polykat, omýt vodou. Je rovněž přípustné zředit léčivo vodou, tj. Nechat správné množství kapek nalít do sklenice nebo lžíce malým množstvím tekutiny (jeho objem by měl být takový, aby pacient bez problémů vypil lék).

U dětí mladších než jeden rok je denní dávka 2,5 mg cetirizinu, což odpovídá 5 kapkám. Dítě ve věku 1-6 let se podává 10 kapek denně, to znamená, že v tomto věku by děti měly užívat 5 mg účinné látky denně. Pokud je lék předepsán pacientovi staršímu šesti let, obvyklá denní dávka je 20 kapek, z nichž dítě dostane 10 mg cetirizinu.

Doporučuje se dávku zvyšovat nebo naopak snižovat až po konzultaci s lékařem.

Délka léčby přípravkem "Cetirizine" se u různých onemocnění liší, proto by měla být také zkontrolována u specialisty. Při akutních alergiích se léky užívají v průměru 10–14 dní, a pokud příznaky ustoupily do konce léčby předepsané lékařem, lze léčbu dříve zrušit. Pro preventivní účely lze kapky předepsat na několik měsíců.

Předávkování a kompatibilita s jinými léčivými přípravky

Pokud dítě omylem vypije více kapek, než by měl jeho věk, může to vést k průjmu, únavě, závratě, svědění, slabosti, bolesti hlavy a dalším příznakům. Pokud se celkový stav zhorší, doporučuje se ukázat malého pacienta lékaři, aby předepsal udržovací léčbu. Pokud jde o kombinaci přípravku Cetirizine s jinými léky, výrobce nezmiňuje případy nekompatibility, takže lze kapky použít s jinými léky.

Podmínky prodeje a skladování

„Cetirizin“ v kapkách je volně prodejný lék, ale před jeho použitím u dětí je nutná lékařská konzultace (zejména ve věku méně než 6 let). Za láhev s kapacitou 20 ml musíte zaplatit v průměru 150–160 rublů. Skladování léku doma se doporučuje na místě nepřístupném pro děti při teplotách pod +25 stupňů. Doba použitelnosti kapek je 3 roky..

Recenze

Na použití přípravku Cetirizine u kapek u dětí reagují většinou pozitivně. Lék je chválen pro svůj pohodlný tvar, příjemnou chuť a rychlou akci. Podle rodičů pomohlo přijetí takového léku poměrně rychle odstranit svědění, slzení, výtok z nosu, kýchání a další alergické příznaky..

Potřeba brát jen jednou denně je také přičítána výhodám léku, protože v dětství je někdy obtížné podávat léky několikrát denně. Mezi nedostatky léku jsou obvykle zaznamenány jeho náklady - ačkoli cena cetirizinu je mnohem nižší než cena zahraničních kapek se stejnou účinnou látkou, ale mnozí rodiče jej stále považují za vysoké.

Analogy

Náhrada Cetirizinu se mohou stát i jiné léky, které obsahují stejnou aktivní složku. Mezi nimi se takové léky vyrábějí v kapkách:

Kromě toho je "Cetrin" další tekutá forma - sladký sirup obsahující 1 mg cetirizinu v 1 ml léku. Takovou drogu lze použít u dětí starších dvou let..

Mnoho analogů se také vyrábí v tabletách, ale nelze je podávat pacientům mladším 6 let..

Pokud potřebujete antihistaminikum s jinou účinnou látkou, lékař vám může předepsat Claritin, Suprastinex, Erius, Fenistil, Lomilan, Fenkarol nebo jiný lék. Protože každý z těchto léků má své kontraindikace a věková omezení, měli byste si takové analogy pro dítě zvolit pouze u lékaře.

Více o drogě "Cetirizine" se dozvíte sledováním následujícího videa.

Kapky, sirupy a tablety 10 mg cetirizinu: návod, cena a recenze

Blokátorem histaminových receptorů H1 je cetirizin. Návod k použití naznačuje, že 10 mg tablety, kapky, sirup mají antialergický účinek. Recenze alergistů vysvětlují, že tento lék pomáhá při léčbě kopřivky, senné rýmy a dalších projevů alergií.

Uvolněte formu a složení

Lék Cetirizin je k dispozici ve formě tablet pro orální podávání. Bílé tablety potažené ochranným pláštěm filmu, konvexní na obou stranách, kulaté, balené v blistrech po 10 kusech (1-3) v krabici, k léku je připojena podrobná anotace s popisem charakteristik tablet.

Každá tableta obsahuje 10 mg účinné látky - cetirizin dihydrochlorid a také řadu dalších pomocných látek

Kromě toho se kapky Cetirizine Hexal uvolňují pro perorální podání v 10 ml nebo 20 ml lahvičkách.

V 1 ml kapkách - cetirizin dihydrochlorid 10 mg. Kyselina benzoová, propylenglykol, glycerol, voda, octan sodný, jako pomocné látky.

Vytvářejí také bezbarvý transparentní sirup pro orální podání s vůní banánů, obsahující 1 mg cetirizin dihydrochloridu v 1 ml. Další složky: glycerol 85%, sodná sůl sacharinu, příchuť banánů, sorbitol 70%, kyselina octová 20%, propylparahydroxybenzoát, octan sodný, methylparahydroxybenzoát, propylenglykol. Prodávají se v lahvích z tmavého skla o objemu 75 nebo 150 ml, včetně odměrky.

farmaceutický účinek

Podle pokynů je cetirizin blokátorem histaminových H1 receptorů a má výrazný antialergický účinek na organismus. Použití léku v doporučených dávkách prakticky nemá sedativní účinek, stejně jako antiserotonin a anticholinergikum. Usnadňuje průběh alergií a zabraňuje jeho vývoji.

Podle recenzí má cetirizin antiexudativní a antipruritické účinky. Ovlivňuje alergické reakce v jejich raných stádiích, snižuje migraci zánětlivých buněk. V pozdním stádiu alergie je uvolňování mediátorů inhibováno. Snižuje propustnost kapilár, zmírňuje otoky tkání a křeče hladkého svalstva.

Odstraňuje kožní reakci na zavádění histaminu, specifických alergenů a chlazení (například se studenou kopřivkou). U pacientů s astmatem cetirizinová recenze významně snižuje hyperreaktivitu bronchiálního stromu v důsledku uvolňování histaminu.

Podle pokynů má cetirizin terapeutický účinek asi hodinu po podání.

Indikace pro použití

Co pomáhá cetirizinu? Lék je předepisován pacientům k zastavení a prevenci klinických projevů alergické reakce v následujících stavech:

  • kopřivka, včetně idiopatické a alergické;
  • senná rýma;
  • kousnutí hmyzem a otok kůže na pozadí kousnutí;
  • angioedém;
  • svědění kůže dermatitidou, včetně atopické dermatitidy;
  • alergická rýma;
  • rýma způsobená kvetoucími rostlinami, bylinkami, květem;
  • alergická konjunktivitida;
  • alergická reakce na ultrafialové paprsky.

Lék může být také předepsán pacientům, kteří jsou náchylní k rozvoji alergických reakcí na léky, například antibiotika, sirupy proti kašli a další.

Návod k použití

Tablety Cetirizinu se užívají perorálně jako celek, lépe večer, vzhledem k sedativnímu účinku. Dospělí a děti od 12 let jsou předepisovány 10 mg denně. Děti 6-12 let s hmotností vyšší než 30 kg - 10 mg 1krát denně, s hmotností menší než 30 kg - 5 mg 1krát denně.

Tablety se užívají perorálně, bez ohledu na jídlo, bez žvýkání a pití s ​​dostatečným množstvím tekutiny, nejlépe večer.

Sirup

Dospělým a dospívajícím nad 12 let se doporučuje užívat 10 mg (10 ml (2 kopečky)) cetirizinu, nejlépe večer. Děti ve věku 2 až 12 let s hmotností menší než 30 kg jsou předepsány 5 ml (1 odměrka); s tělesnou hmotností vyšší než 30 kg - 10 ml (2 odměrky) večer. Je možné užít 5 ml (1 odměrka) 2krát denně (ráno a večer).

Kapky

Dospělým a dospívajícím ve věku nad 12 let se doporučuje užívat 10 mg (20 kapek) cetirizinu, nejlépe večer. U dětí ve věku 1–2 let je léčivo předepsáno 2,5 mg (5 kapek) 2krát denně; ve věku 2-6 let - 2,5 mg (5 kapek) 2krát denně (ráno a večer) nebo 5 mg (10 kapek) večer; ve věku 6-12 let - 5 mg (10 kapek) 2krát denně (ráno a večer) nebo 10 mg (20 kapek) večer.

Pacienti se selháním ledvin by měli doporučenou dávku snížit dvakrát. V případě zhoršené funkce jater musí být dávka zvolena individuálně, zvláště pečlivě - při současném selhání ledvin. Starší pacienti s normální funkcí ledvin nevyžadují úpravu dávky.

U sezónní alergické rýmy je trvání léčby u dospělých obvykle od 3 do 6 týdnů a při krátkodobé expozici alergenu postačuje podání během 1 týdne. Trvání léčby u dětí starších 6 let je od 2 do 4 týdnů a při krátkodobé expozici alergenu stačí podání do 1 týdne.

Viz také: jak vzít analog Zodak z alergií.

Kontraindikace

  • laktace;
  • malabsorpce glukózy a galaktózy;
  • těhotenství;
  • přecitlivělost;
  • věk do 6 let (pro tablety);
  • laktózová intolerance;
  • závažné selhání ledvin.

Předepisuje se opatrně při těžkém selhání ledvin, ve stáří, při užívání barbiturátů, ethanolu, opioidních analgetik, derivátů benzodiazepinu. Během vstupu se vyhněte jízdě.

Vedlejší efekty

Podle recenzí může cetirizin způsobit následující nežádoucí účinky:

  • CNS: ospalost, závratě, bolesti hlavy, migréna, neklid, únava.
  • Trávicí systém: dyspepsie, sucho v ústech.
  • Alergické reakce: kopřivka, kožní vyrážka, angioedém, svědění.

Pozitivní recenze o cetirizinu naznačují, že hlavně léčivo je pacienty dobře tolerováno. Vedlejší účinky jsou obvykle přechodné..

Děti během těhotenství a kojení

Cetirizin je kontraindikován v těhotenství. V případě potřeby by o ukončení kojení mělo být rozhodnuto o určení léku během kojení. Používejte opatrně u starších pacientů.

Použití u dětí

Lék ve formě kapek pro orální podání je určen dětem starším než 1 rok. Sirup je určen pro děti od 2 let. Lék ve formě tablet je určen dětem starším 6 let.

speciální instrukce

Cetirizin tablety by měly být předepisovány s opatrností starším pacientům kvůli poklesu jejich glomerulární filtrace a vysokému riziku nežádoucích účinků na léčivo.

Během léčby tabletami cetirizinu nemůžete pít alkohol, protože to zvyšuje riziko nežádoucích účinků na centrální nervový systém.

Lék není předepsán dětem mladším 6 let, protože neexistují žádné zkušenosti s používáním tablet v této věkové kategorii a bezpečnost léku nebyla stanovena..

Během lékové terapie je třeba se vyvarovat řízení vozidla a obsluhujícího zařízení, které vyžaduje zvýšenou koncentraci pozornosti. Důvodem je pravděpodobnost náhlé závratě a ospalosti při vystavení tabletám..

Léková interakce

Interakce s cimetidinem, erytromycinem, ketokonazolem, diazepamem, azithromycinem nebyly nalezeny. Aplikace s theofylinem vede ke snížení clearance cetirizinu. Myelotoxická léčiva zvyšují hematotoxicitu cetirizinu. Při užívání léků, které tlumí centrální nervový systém, je třeba postupovat opatrně..

Lék zvyšuje účinky alkoholu, takže jeho užívání není během léčby tímto lékem přípustné. Používání cetirizinu by mělo být ukončeno tři dny před alergickými testy.

Analogy drogy Cetirizine

Struktura určuje analogy:

K léčbě kopřivky patří analogy:

  1. Allerfex.
  2. Cetirinax.
  3. Cetrin.
  4. Hilak forte.
  5. Prednisone.
  6. Histalong.
  7. Rivtagil.
  8. Kenacort.
  9. Tavegil.
  10. Tirlor.
  11. Clarisens.
  12. Celeston.
  13. Histafen.
  14. Primalan.
  15. Clemastine.
  16. Decortin.
  17. Suprastinex.
  18. Zirtek.
  19. Soventol.
  20. Lomilan.
  21. Chlorid vápenatý.
  22. Oxycort.
  23. Xizal.
  24. Hydrokortison.
  25. Fenistil.
  26. Tranexam.
  27. Lorinden.
  28. Zodak.
  29. Synoderm.
  30. Treksil.
  31. Burlicort.
  32. Fenkarol.
  33. Parlazin.
  34. Lordestine.
  35. Astemizol.
  36. Kestine.
  37. Suprastin.
  38. Clarotadine.
  39. Fortecortin.
  40. Asmoval 10.
  41. Clargotil.
  42. Znuděný.
  43. Telfast.
  44. Loratadine.
  45. Vero Loratadin.
  46. Dexamethason.
  47. Claridol.
  48. Clarifer.
  49. Nobrassit.
  50. Claritin.
  51. Erolin.
  52. Histaglobin.
  53. Mibiron.

Prázdninové podmínky a cena

Průměrné náklady na cetirizin (10 mg tablety č. 10) v Moskvě jsou 55 rublů. Cena kapek je 255 rublů. Výdej bez lékařského předpisu.

Cetirizin se uchovává na suchém místě při pokojové teplotě po dobu nejvýše tří let. Lék ve formě kapek po otevření lahvičky nesmí být použit déle než šest měsíců a sirup musí být použit do tří měsíců od okamžiku otevření.

Jak brát lék Cetirizin pro dospělé a děti - složení, účinná látka, forma uvolňování a dávkování

Formy léku

Cetirizin je k dispozici ve třech lékových formách:

  • Pilulky;
  • Kapky pro orální podání;
  • Glycerolový sirup.

Jedna tableta obsahuje 10 miligramů hydrochloridu cetirizinu. Kromě cetirizinu obsahují tablety také pomocné látky - laktózu a krystalickou celulózu. Látky usnadňují vstřebávání léku do stěn žaludku a krve. K dispozici v balení obsahujícím jeden blistr pro 7 nebo 10 tablet.

Kapky jsou bezbarvé a bez zápachu, jsou k dispozici v lahvích s dávkovačem kapek 10 a 20 mililitrů. Každý mililitr léčiva obsahuje 10 mg cetirizin dihydrochloridu a pomocných látek. Jako plnivo se používá vodný destilát a kyselina benzoová, octan sodný a propylenglykol se používají pro usnadnění pronikání do sliznic. Glycerol se přidává pro viskozitu..

Sirup obsahuje 1 miligram na mililitr účinné látky, je vyráběn v objemech 75 a 150 mililitrů s odměrnou lžičkou v sadě. Lahve jsou vyrobeny z tmavého skla, které chrání lék před slunečním zářením a nežádoucími reakcemi. Pomocnými látkami jsou glycerol, sorbitol a kyselina octová.

Složení

Lék ve formě tablet: léčivou látkou je 10 mg cetirizin-dihydrochloridu. pomocné látky - stearát hořečnatý, monohydrát laktózy, oxid titaničitý, koloidní oxid křemičitý a mikrokrystalická celulóza.

Kapky: účinná látka - cetirizin dihydrochlorid 10 mg v 1 ml. kyselina benzoová, trihydrát octanu sodného, ​​85% glycerol, propylenglykol, destilovaná voda.

Sirup: hlavní látkou je cetirizin dihydrochlorid 10 mg v 1 ml. 85% glycerol, příchuť banánů, 20% kyselina octová, sorbitol 70%, sacharin sodný, octan sodný, propylenglykol.

Návod k použití

Pro dospělé a děti starší 12 let doporučujeme užívat tablety ve formě tablet. 10 mg cetirizinu (1 tableta) večer.

Pro děti od 6 do 12 let, je-li tělesná hmotnost vyšší než 30 kg - také 1 tableta (10 mg) večer. pokud je nižší než 30 kg, pak je dávka 5 mg (půl tablety). Je možné rozdělit děti na dvě dávky ráno a večer 5 mg.

Ve formě sirupu ji mohou užívat i dospělí a děti starší 12 let. Dávka je také 10 mg účinné látky (cetirizin) - tj. 2 kopečky (1 je 5 mg). Vezměte nejlépe večer.

Pro děti od 2 do 12 let, pokud je tělesná hmotnost vyšší než 30 kg - také 10 ml večer. pokud je menší než 30 kg - pak dávka je 5 ml (1 odměřená lžíce). Děti je možné rozdělit do dvou dávek ráno a večer, každá po 5 ml..

Ve formě kapek: pro dospělé a děti starší 12 let je dávka 10 mg večer (odpovídá 20 kapkám). U dětí ve věku 1–2 let je přípravek předepisován perorálně v dávce 2,5 mg (5 kapek) dvakrát denně. Děti od 2 do 6 let - také 2,5 mg (5 kapek) 2 r / d ráno a večer nebo 5 mg (10 kapek) 1krát večer. Věková skupina 6-12 let - 5 mg (10 kapek) 2krát denně nebo okamžitě 10 mg (20 kapek) večer.

Pokud máte určité zdravotní problémy, možná bude třeba upravit dávku. Pokud pacient trpí selháním ledvin, je třeba snížit množství léků dvakrát. Starší lidé nemusí dávkování upravovat.

Při krátkodobém působení alergenu stačí brát cetirizin po dobu jednoho týdne. Například u sezónní rýmy alergické povahy může trvat léčení dospělých asi 6 týdnů a dětem mladším 12 let asi měsíc.

Dávkování a správa

Dávka léčiva se stanoví individuálně v závislosti na věku pacienta a formě uvolňování použité kompozice.

pro dospělé

Dospělí jsou předepsány lék Cetirizin ve formě tablet. Lék má prodloužený účinek. přípustná denní dávka je proto 1 tableta. Lék ve formě sirupu pro dospělé a děti nad 12 let se předepisuje 10 ml denně. Cetirizin ve formě kapek pro perorální podání - 20 kapek denně. U pacientů trpících selháním ledvin je uvedena úprava dávky.

Léčba sezónních alergií trvá 3 až 6 týdnů.

pro děti

Denní dávka cetirizinového sirupu pro děti ve věku 2 až 12 let s tělesnou hmotností menší než 30 kg není vyšší než 5 ml denně. Pokud hmotnost dítěte nad 30 kg, dávka by měla být zvýšena na 10 ml.

Dětem mladším než dva roky se doporučuje užívat kapky k perorální spotřebě. Přípustná dávka je 5 kapek denně. Pro děti ve věku 2 až 6 let je dávka 10 kapek. Pro věkovou skupinu od 6 do 12 let je dávka 20 kapek denně.

Analogy drogy

V rozsáhlém sortimentu lékáren jsou léky nabízeny v zásadě podobně jako Cetirizine, v případě potřeby je mohou nahradit. Antihistaminika jako:

Každý z těchto léků je pacienty dobře snášen a rychle vyvolává antialergický účinek.

Je velmi důležité, abyste si před přijetím přečetli pokyny, abyste vyloučili pravděpodobnost nežádoucích účinků. Výše uvedené léky byste si neměli koupit sami, ani byste neměli být léčeni léky, které byly předepsány přátelům s podobnými příznaky

Obecně platí, že pacientovy recenze na lék Citrine jsou pozitivní, protože v 98% případů dává terapeutický účinek po dobu tří dnů. Zde mohou lidé, kteří byli léčeni léky, říci:

Miluji léto a jaro velmi, ale s nástupem dubna začíná slzení, nazální kongesce a řada dalších nepříjemných symptomů. Za poslední 4 roky můj oblíbený čas roku pominul v očích slzy. Vyzkoušel jsem různé prášky na alergickou rýmu a sennou rýmu, ale zpravidla způsobují ospalost a málo pomáhají a vylučují pouze jeden z příznaků. Kamarád radil Tsetririzinovi, použila ho k léčbě svého dítěte, které se narodilo alergické osobě. Po konzultaci s lékařem jsem začal s tímto léčivem a chci říci, že jsem s výsledkem velmi potěšen. Poprvé za dlouhou dobu jsem si mohl užívat slunce, cítit květiny a ležet na trávě bez kýchání. Nyní se zhoršujícími se sezónními alergiemi okamžitě užívám tablety cetirizinu a nadále si užívám života naplno.

Doufám, že 43 let:

Trpím sezónními alergiemi, injekce jsou neustále injikovány od května do června, což zabraňuje alergii na přeměnu na astma, už jsem takovou léčbou unavený, ale kam jít, minimální léčebný cyklus je 3 roky. Poté slibují, že tělo nebude tak citlivé na dráždivé látky. Jakmile jsem navštívil jiné město v práci, rozhodl jsem se podstoupit další vyšetření u nového lékaře. Abych tak řekl, vyslechni alternativní názor odborníka. Doporučil užívat jednu tabletu Cetirizinu v noci po dobu jednoho měsíce. Protože tento lék nereaguje s jinými léky, byly vedlejší účinky vyloučeny. Pokud by výsledek nebyl nalezen, pokračoval bych v injekci, ale nemusel jsem se k injekcím vrátit. Cetirizin mě rychle zbavil alergií. Nyní, u jakékoli nemoci, konzultuji s několika specialisty najednou, protože vím, že bez ohledu na to, jak vysoká je lékařská kvalifikace, nemůže vyléčit všechno.

Vedlejší efekty

Nežádoucí účinky z fungování různých tělesných systémů jsou velmi vzácné a s malou intenzitou.

Z trávicího traktu se mohou objevit následující příznaky:

  • pocit těžkosti v žaludku;
  • suchá ústa
  • snížená chuť k jídlu;
  • nevolnost;
  • trávicí poruchy.

Na nervové soustavě se mohou objevit následující příznaky:

  • konstantní ospalost;
  • poklona;
  • letargie a apatie;
  • bolesti hlavy;
  • zvýšená podrážděnost.
  • srdeční selhání;
  • bolest ve hrudní kosti;
  • snížení krevního tlaku;
  • dušnost.

Projev těchto příznaků je příležitostí pro neplánované odvolání specialisty. Lékař upraví dávku nebo vybere lék s lepší tolerancí.

Návod k použití a složení

Hlavní látka, která je součástí léčby alergií na cetirizin, cetirizin, je schopna inhibovat pozdní fázi zánětu v buňkách a podporuje tok eosinofilů do postižené oblasti. To vám umožní rychle odstranit otoky a zarudnutí na kůži, zastavit slzení v případě poškození očí a také odstranit doprovodné příznaky, jako je svědění, pálení a bolest. Jako další složky, jako součást léku, patří:

  • mikrokrystalická celulóza;
  • laktóza, monohydrát;
  • stearát hořečnatý;
  • krospovidon;
  • koloidní oxid křemičitý bezvodý.

S ohledem na obsáhlý seznam složek syntetického původu je třeba poznamenat, že při použití společně s alkoholem jsou možné vedlejší reakce a zhoršení celkového stavu. U léků jiných skupin tablety cetirizinu nereagují a jsou při správném použití zcela bezpečné

Tento léčivý přípravek má stejně jako všechny léky svůj vlastní seznam indikací k použití. Je přísně zakázáno předepisovat jej pro prevenci nebo léčbu podobných chorob. Tablety cetirizinu jsou indikovány k léčbě:

  • alergická rýma;
  • kožní záněty;
  • zánět spojivek;
  • kopřivka;
  • Quinckeho edém;
  • senná rýma;
  • senná rýma.

Pokyny Cetirizin je zakázáno používat k léčbě přecitlivělých osob, pacientů s renálním selháním, dětí mladších 6 měsíců a osob s cirhózou

Při léčbě těhotných žen je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Podle lékařských studií nedošlo během léčby Cetrizinem k nepříznivému vlivu na vývoj plodu v lůně, ale lék nebyl plně studován, proto je před použitím nutné se poradit s lékařem

Cetirizin v kapkách a tabletách může být vylučován do mateřského mléka, takže při používání tohoto léku by kojení mělo být zastaveno.

Vedlejší efekty

Pokud to nebylo pozorováno, dávka indikovaná lékařem nebo lékem byla pacientem použita nesprávně, mohou být zaznamenány nežádoucí účinky. Ve většině případů se po negramotné léčbě Citirizinem rozvinou následující příznaky:

  • ospalost;
  • závrať;
  • mdloby;
  • bolest břicha;
  • zánět hltanu;
  • bolest hlavy;
  • nevolnost;
  • průjem;
  • senzibilizace;
  • agrese a zmatek;
  • poškození paměti;
  • křeče
  • vzrušení z chuti k jídlu.

Pokud si všimnete alespoň jednoho z příznaků, okamžitě zastavte léčbu a vyhledejte pomoc na klinice. Bude vám předepsáno použití sorbentů a vyzvedne se další antihistaminikum. Existuje vysoká pravděpodobnost, že máte osobní nesnášenlivost s jednou ze složek drogy.

Dávkování a podávání

Trvání léčby a dávkování by měl předepisovat lékař na základě vašeho stavu a individuálních charakteristik těla. Za optimální dávku léků pro dospělé a děti po 6 letech se považuje 1 tableta jednou denně, nejlépe před spaním. V případě potřeby je 1 tableta rozdělena do dvou dávek

Je důležité pít tabletu s celou sklenicí vody, což zlepšuje vstřebávání a urychluje nástup účinku. U starších pacientů je vzhledem k poškození ledvin v závislosti na věku možná úprava dávkování, jsou jim předepisovány půl tablety 1krát denně

Pokud se používá lék ve formě kapek, zobrazí se 10 kapek na 1 čajovou lžičku cukru, pro seniory a lidi - 5 kapek na 1 litr. Sahara. Cukr lze nahradit chlebem nebo půl sklenicí vody.

Cetirizin může ovlivnit schopnost řídit vozidla a vykonávat práci, která vyžaduje nejvyšší koncentraci. Během léčby se musíte chránit před potenciálně nebezpečnými činnostmi..

Farmakologická skupina

Cetirizin lze klasifikovat jako blokátory receptoru histaminu H1. lék má výrazný antihistaminický účinek na lidské tělo. Pokud je účinná látka užívána v přijatelných dávkách, nemá sedativní, antiserotonický nebo anticholinergní účinek. Lék se používá k eliminaci příznaků alergické reakce a prevenci jejího projevu. Přípravek má antiexudativní účinek: eliminuje tok z nosu, zabraňuje roztržení a má také antipruritický účinek. Účinný v boji proti kontaktním alergiím.

V rané fázi vývoje alergií může účinná látka snížit rychlost migrace zanícených buněk, v pozdním stádiu může zastavit rychlost uvolňování mediátorů. Podle návodu k použití začíná léčivo po perorálním podání působit 1 - 1,5.

Návod k použití a dávkování

Podle pokynů lze tablety užívat pro děti od šesti let. Pro děti ve věku od šesti do dvanácti let by měla být založena na jejich hmotnosti. Pokud je hmotnost dětí menší než 30 kg, pak se podá polovina tablety, pokud je více, plná tableta. Před spaním byste si měli vzít pilulku, aby se u dítěte zabránilo ospalosti.

Sirup je předepsán v závislosti na hmotnosti. Pro 30 kilogramů nebo méně se doporučuje 5 ml sirupu denně, což odpovídá malé odměřené lžíci, a pro děti vážící více než 30 kilogramů jednou denně velkou lžíci v 10 ml sirupu.

Kapky jsou vhodné pro děti od jednoho do dvou let, které užívají 5 kapek denně, dětem od 2 do 6 se doporučuje 10 kapek a děti od 6 let starší 20 kapek.

Je nutné vzít lék v kurzech, protože jeho ostré odmítnutí povede k abstinenčním příznakům a ke zvýšeným příznakům alergie. Pro jednorázovou profylaxi stačí jeden týden přijetí a pro boj proti sezónní senné rýmě byste měli používat lék po dobu 3 až 9 týdnů, než odstraníte alergen z prostředí.